poniedziałek, 4 lipca 2011

Jak napisać CV ?

Arterix
Podczas poszukiwania pracy prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z napisaniem wlasnego życiorysu zawodowego (CV). W nieniejszym artykule postaram się pokrótce podpowiedzieć Ci na co należy zwrócić uwagę podczas redagowania dokumentu oraz jakie informacje powinieneś zawrzeć w swoim własnym CV.


W każdej dziedzinie naszego życia trzeba postawić pierwszy krok. W pracy również. Ale zanim zaczniesz jakąkolwiek pracę musisz przygotować życiorys zawodowy (CV) tak, by potencjalny pracodawca został przekonany, że to Ty jesteś najlepszy i tak, by miał on kompletny obraz Twojej osoby i dotychczasowej kariery. CV to nieodłączny element rekrutacji. Życiorys – jak sama nazwa wskazuje – powinien zawierać zatem prawdziwe dane o Tobie i przede wszystkim o Twoim wykształceniu i dotychczasowym życiu zawodowym. Dokument musi być spójny, estetyczny i oparty na umownym szablonie.

Co musi zawierać CV?

Poprawne CV to takie, które zawiera wszystkie niezbędne informacje. Na początek dane osobowe, składa się na nie się imię i nazwisko, data urodzenia, adres, aktualny numeru telefonu i adres email.

Kolejny krok w pisaniu CV to wykształcenie. W tym rozdziale powinny się znaleźć informacje o wszystkich najważniejszych ukończonych przez Ciebie szkołach i kursach a także wszelkie szczególne osiągnięcia (stypendia, nagrody, wyróżnienia). O liceum albo technikum możesz wspomnieć, jeśli miałeś w tej szkole jakieś szczególne osiągnięcia, była to bardzo prestiżowa placówka, albo po jej ukończeniu uzyskałeś jakieś praktyczne kwalifikacje zawodowe. Pamiętaj - w przypadku wykształcenia stosujemy odwrotną chronologię - zaczynamy od ostatnio ukończonych szkoleń i szkół, a kończymy na najstarszych.

Doświadczenie zawodowe, jako trzeci istotny krok, opiera się na podobnych zasadach co „wykształcenie”. Należy tutaj pamiętać o odwrotnej chronologii, datach i nazwach firm. Możesz również opisać swoje stanowiska i zakres obowiązków.

Inne doświadczenia – w tej części CV możesz umieścić doświadczenia niezwiązane z pracą zawodową - np. działalność w organizacjach studenckich i pozarządowych, wolontariacie, samorządzie itd.

Kolejny krok to opisanie swoich zdolności i kwalifikacji, jak np. obsługa komputera, prawo jazdy i inne wyjątkowe zdolności.

Obligatoryjnym elementem jest podanie języków obcych, jakimi potrafisz się posługiwać. Należy umieścić informacje o wszystkich językach, które opanowałeś w stopniu co najmniej podstawowym, certyfikatach lub świadectwach potwierdzających znajomość tych języków.

Na końcu Twojego CV powinieneś umieścić informacje o swoich zainteresowaniach, pasjach, hobby i ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu.
Podczas pisania własnego CV należy pamiętać o ortografii i stosowaniu oficjalnych sformułowań. Kłamstwo w CV to pierwszy krok do porażki. Umieszczamy prawdziwe informacje, które możemy udowodnić np. certyfikatem czy umową u poprzedniego pracodawcy, dyplomem etc. Musisz mieć na uwadze objętość dokumentu, która nie powinna przekroczyć 1 arkusza papieru A4.
Pisanie CV to zmora przyszłych pracowników, zwłaszcza tych, którzy nigdy wcześniej nie mierzyli się z przygotowaniem własnego CV. Właśnie takie osoby w Internecie mogą znaleźć mnóstwo poradników a nawet internetowych kreatorów CV, które w łatwy a zarazem profesjonalny sposób przeprowadzą przez proces pisania własnego Curriculum Vitae.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz